Archiwum sierpień 2008


Rasy
16 sierpnia 2008, 13:51
Jak psy i koty - świnki morskie również mają swoje odmiany. Jak pewnie zauważyliście, w sklepach zoologicznych sprzedaje się zazwyczaj 4 podstawowe rasy: gładkowłose, rozetkowe, długowłose i rexy. Jednak w specjalnych chodowlach możemy znaleźć rasy takie jak: lunkarya, peruwianki, sheltie, coronety, alpaka, merino, texel, US teddy, CH teddy, skinny... no i prosze, troszke tego jest. Spróbujmy się temu przyjżeć z bliska:

 

1. Dzikie  
Aperea (Cavia aperea) - Zamieszkuje środowiska otwarte i góry Ameryki Południowej od północy kontynentu poprzez jego zachodnią i środkową część, aż do wschodniego wybrzeża.


(http://pl.wikipedia.org/wiki/Aperea)
2. "Pospolite" (Cavia porcellus)
Gładkowłosa (Angielska) - najbardziej pospolita z pospolitych świnek morskich, miewają bardzo różne ubarwienie futerka; od 1 kolorowych aż po 3 z kolorami; brązowy, beżowy, złocisty/zółty, biały i czarny
Rozetka - jej charakterysyczną cechą są przekomiczne rozetki rozmieszczone na całym ciele ;)
(www.cobayes.newocx.com)
(www.cobayes.newocx.com)
Długowłosa (angorska) - długa równo ułożona sierść
 
Rex -  sierść młodych jest falista, lecz jak dorosną staje się kędzierzawo gęsta
(http://www.meerschweinchen.de)
(http://www.meerschweinchen.de)
 
3. "Hodowlane", rasowe
Lunkarya
(www.miasconfetti.com)
(www.miasconfetti.com)
Sheltie
(www.home.swipnet.se/dvd2/)
(www.home.swipnet.se/dvd2/)
Peruwianka
(www.en.wikipedia.org)
(www.en.wikipedia.org)
 Coronet
 (http://z.about.com/d/exoticpets/1/0/P/a/)
(www.z.about.com/d/exoticpets/1/0/P/a/) 
 Merino
(www.diddly-di.fsnet.co.uk)
(www.diddly-di.fsnet.co.uk)
Texel
(www.z.about.com/d/exoticpets/1/0/U/a/)
(www.z.about.com/d/exoticpets/1/0/U/a/)
US Teddy
(www.hpbimg.caviastalletjerafka.nl)
(www.hpbimg.caviastalletjerafka.nl)
CH teddy
(www.svenskamarsvinsforeningen.se)
(www.svenskamarsvinsforeningen.se)
 Skinny
(www.casmaran.com/skinnypigs.htm)
(www.casmaran.com/skinnypigs.htm) 
 Alpaca

(www.flickr.com/photos/bivoir/300701543/)
Higiena i pielęgnacja
16 sierpnia 2008, 13:49
Obcinanie pazurków
Ponieważ u świnek pazurki bardzo szybko rosną trzeba im je dosyć często obcinać. Optymalna długość pazurków to ok 1cm., Jeżeli "szpony" będą zbyt długie można się spodziewać zwyrodnienia stawów palcowych. Zamiast obcinania samemu można się wybrać do weterynarza, usługa nie jest droga i jednocześnie prawdopodobnie zostanie zrobiona fachowo. Jeśli nie zamierzasz się wyręczać możesz zrobić to sam, a właściwie będziesz potrzebował jeszcze jednej osoby do pomocy.
Na sam początek zaopatrz się w osobny obcinacz dla świnki, może być specjalny - do kupienia w zoologicznym oraz zwykły, co raczej nie jest polecane na sam początek. Przed rozpoczęciem obcinania opłucz obcinacz w wodzie utlenionej lub spirytusie w celu sterylizacji oraz poproś kogoś, aby potrzymał biednego prosiaczka, podczas gdy Ty będziesz obcinać pazurki. Można to, co prawda zrobić samemu, ale przy większej śwince to wyjątkowo trudne zadanie.
Gdy już zaczniesz będziesz musiał przede wszystkim uważać, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych.

(Obcinanie pazurków śwince)
 
Dobrze jest też obcinać śwince pazurki pod odpowiednim kątem. Najlepszy to 0° ;] Gdy mamy do czynienia z czarnymi pazurkami niestety musimy obcinać na wyczucie.
Po udanym zabiegu opłucz ponownie obcinacz wodą utlenioną lub spirytusem i koniecznie daj śwince jakieś papu na odstresowanie ;)

Kąpiel
Świnki z ogółu nie przepadają za kąpielami. Dlatego powinieneś tego unikać. Zdecyduj się na to dopiero, gdy zaleci tak weterynarz. Do czyszczenia futerka nie używaj żadnych chemikalii, tylko bardzo delikatny szampon dla psów lub zwykłe szare mydło. Temperatura wody nie powinna być gorąca ani zimna. Najlepsza pokojowa, letnia. Staraj się też, aby woda ani szampon nie dostał się do oczu świnki. Ponieważ prosiaki są bardzo podatne na choroby, po kąpieli futerko trzeba dokładnie wysuszyć suszarką. Koniecznie musisz też zachować odpowiednią odległość (świnka - suszarka), nie za blisko ani nie za daleko - najlepiej sam przyłóż rękę pod suszatkę, zaczekaj i metodą prób i błędów ustal idealną odległość. Zawsze możesz też wytrzeć prosiaczka miękkim ręcznikiem.

Czesanie
Ani ja ani moje świnki nie jesteśmy wielkimi entuzjastami czesania. Ale przejdźmy do rzeczy. Należy zacząć od kupna szczotki. Najlepsza jest miękka, taką szczotkę można kupić w prawie każdym sklepie zoologicznym i prawie każdy sprzedawca powinien wybrać najlepsza szczotkę do czesania świnek. To mniej więcej to samo, co głaskanie. Należy to robić ani nie za mocno ani nie za lekko. Najlepiej czesać świnkę angorską. Podobno po późniejszym czasie świnka wpada w zachwyt na widok szczotki.

Wymiana
Wszystko zależy od ściółki, powierzchni, na jakiej świnki żyją i od ilości mieszkańców klatki. Dla większych pupili (królik, szynszyla, świnka itp.) polecam jako ściółkę używać Cats Dream lub produkty podobne (uwaga na tanie, pylące się granulaty), które lepiej wchłaniają wilgoć od zwykłych wiórów z drewna. Aby zachować w miarę dobre warunki dla świnki należy zmieniać ściółkę max co 2 tygodnie, jeżeli wybieramy zwykłą ściółkę musimy jej zmieniać max co 3 dni. Podczas wymiany możesz wypuścić prosiaka w pokoju.
Co zrobić ze starą ściółką? Można albo wyrzucić bezpośrednio z kuwety do kontenera albo jeszcze w domu wrzucić do jakiejś większej torby, mogą być specjalne do koszów na śmieci (coś typu Jan niezbędny :P) i ten sposób jest raczej znacznie praktyczniejszy. Teraz czas na umycie kuwetki. Jeśli chcemy możemy od czasu do czasu czyścić płynem do mycia naczyń, octem oraz można zalewać kuwetę wrzątkiem, choć niestety to może odkształcić nam plastik. Najwygodniej jest, więc umyć dobrym płynem do mycia naczyń (np. pur który nie zawiera takich składników, które w jakiś sposób mogłyby zaszkodzić naszej śwince) oraz musimy też koniecznie pamiętać, aby kuwetę dokładnie spłukać.


(ściółka Cats dream)
Odrzywianie (pożywienie)
16 sierpnia 2008, 13:43
Świnki morskie należy odżywiać dwa lub trzy razy dziennie. Posiłek musi być urozmaicony, a zachowując odpowiednią dietę zapobiegamy groźnym skutkom niedoboru witamin. Najczęściej jest to witamina C, której organizm świnki, podobnie jak człowieka nie potrafi wytworzyć. Aby zapobiec wypadaniu sierści, uszkodzeniom zębów, słabemu gojeniu się ran, infekcjom, złemu stanu żołądka i naprawdę wielu innym problemom zalecam zastosowanie urozmaiconej diety, np; na kolację dajemy śwince coś twardego (np. marchewkę albo pietruszkę, seler...) i coś miększego (np. cykorię albo jabłko, sałatę...), do codziennej diety polecam preparat "Juvit dla dzieci" w płynie, niedoboru witamin nie będzie zaś przedawkowanie jest mało prawdopodobne pod warunkiem że codziennie świnka otrzyma ok. 8 kropli na smakowitym jedzonku. Ziarenka, sianko, woda powinny być zawsze (24/7), szczególnie trzeba zadbać o wodę, która musi być codziennie zmieniana.
I w końcu spis pożywienia, jakie świnki mogą jeść:

Owoce:
Jabłko Gruszka (w małych ilościach) Truskawki Ananas (nie z puszki) Arbuz (również może być ten zielony "ogryzek") Banany (w małych ilościach) Jagody Maliny
Warzywa:
Marchewka
Pietruszka Seler Burak (w małych ilościach) Cykoria Sałata (należy sprawdzić jak była uprawiana - uprawy hydroponiczne nie wymagają stosowania nawozów sztucznych) Kapusta pekińska Ogórek (nie konserwowy) Pomidor Kukurydza (w kolbie, surowa) Kalarepa Rzodkiewka
Liście, trawy, zioła itp.
Mniszek lekarski, mlecz (tylko liście)
Trawa (świeża, niezrywana w blokowisku, blisko ulicy itp.) Szpinak (świeży) Botwinka Liście; kalafiora, kalarepy, rzodkiewki, truskawek, poziomki, czarnej porzeczki i malin Natka pietruszki, marchewki
Suche:
Ziarenka (najlepiej specjalnie dla świnki morskiej, z dodatkiem wit. C)
Sianko Zioła (Zuzala, Herbalpets, Herbal Farm)
Kolby (również w niwielkich ilościach - zwykle zawierają sztuczny miód) Orzechy (włoskie, laskowe, migdały) - są jednak tuczące i należy uważać Nasiona (arbuza, dyni, słonecznika) Gałązki drzew owocowych (do ścierania ząbków) Sól (tylko z zoologicznego) Suchy chleb
Picie:
Woda (Jeśli nie posiadasz filtru, nie podawaj śwince wody z kranu!)
Herbaty (herbaty zielone lub ziołowe, nie podawać oczywiście gorącej wody i cukru)
Nie wolno:
Ziemiaków (ani gotowanych ani surowych) Winogron Owoców z jedną pestką (śliwki, brzoskwinie, morele, czereśnie, wiśnie) - zawierają groźny cynajowodór Rabarbaru (jest trujący) Kapusty Jajek Sera Mleka
Ogórków kiszonych i konserwowych Dropsów (są niezdrowe; zawierają barwniki i cukier) Wszelkich roślin doniczkowych!
Wapno naturalnie można kupić ale nie ręczę wam że świnki je tkną
Świnka morska - PIKI
16 sierpnia 2008, 13:28

TAK WYGLĄDA MOJA ŚWINKA MORSKA...

Prawa świnki morskiej
16 sierpnia 2008, 13:19
Świnka ma ostre zęby i nie boi się porażenia prądem, w skutek czego przegryzie kable od komputera. Jeżeli świnka się nudzi, potrafi wejść do śmietnika, wyciągnąć dowolny obiekt materialny i zjeść go. Ulubioną przegryzką świniaka jest guma, tak więc świnka pogryzie leżącego na podłodze pilota od telewizora oraz zje klapka japonka. Świnka przeciśnie się przez wszystko, wejdzie do każdej przestrzeni, w którą mieści się jej morda. Chęć zjedzenia trawy jest wprost proporcjonalna do ilości ziarna rozrzuconego po klatce, a odwrotnie proporcjonalna do ilości osób obecnych w domu. W razie głodu podejdzie do najbliższego domownika i ugryzie go w palec u nogi. Dźwięk, jaki może wydać świnka, jest tak wysoki, że potrafi zniszczyć bębenki uszne. Świnka morska dla jedzenia jest zawsze gotowa poświecić własne życie. Świnka odczuwa silne podniecenie demolując najbardziej przydatne sprzęty domowe. „Upominki” jakie zostawia na dywanie są nijako proporcjonalne do uczucia jakim obdarza ją człowiek. Doznaje stanu błogiego zachwytu pałaszując własne odchody. Nigdy nie przejdzie obojętnie obok banknotu o wysokim nominale. Wyznacza sobie ścieżki po których biega, jeśli natrafi na przeszkodę której wcześniej tam nie spotkała, może wykonać dwie podstawowe czynności:
– obejść dany obiekt przeszkadzający i wyruszyć w dalszą drogę
– przycupnąć przed obiektem przeszkadzającym i zaczekać aż właściciel usunie obiekt
Badania wykazują, iż świnka jako zwierzątko o wyjątkowej inteligencji, wybiera najczęściej drugi wariant; bo od czego ma właściciela?
Nieprawdziwym jest przekonanie, że świnka zastyga w bezruchu gdy jest przestraszona: ona rzuca przeciwnikowi wyzwanie i przygląda się gdzie mogłaby uderzyć, wybierając dogodny cel ataku. Świnka nie lubi być nazywana gryzoniem, osobnik zwracający się w ten sposób do świnki, może spodziewać się bobkowego odwetu na ulubionym dywanie. Gdy świnka podejmie jakąś decyzję, zrealizuje swój cel bez względu na wszystko. Długość łapek świnki jest odwrotnie proporcjonalna do szybkości jej biegu na płaskim terenie. Błędnie uważa się jakoby świnki nie potrafiły skakać, one wiedzą że potrafią, ale nie mają ochoty tego nikomu udowadniać. Złapanie świnki jest praktycznie niemożliwe, gdy ta nabierze odpowiedniej prędkości. Budowa ciała świnki morskiej jest wyjątkowa w skali całej przyrody: świnka morska składa się z pyszczka oraz żołądka o nieograniczonej pojemności, pozostałe organy uległy zanikowi jako do niczego śwince nie potrzebny, zbędny układ marnujący cenne miejsce w środku świnki. Rozmiar do jakich może rozszerzyć się żołądek świnki morskiej jest ograniczony jedynie rozmiarami samej świnki. Świnka to zwierzątko bardzo towarzyskie, znakomicie czuje się w towarzystwie pokarmu.